Prawdziwa historia Świętego Mikołaja

Poznaj historia Świętego Mikołaja !

Poznaj historia Świętego Mikołaja !

Co roku, 6-go grudnia obchodzimy święto uwielbiane zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Mikołajki to dzień ku czci biskupa Mikołaja z Miry, który zapoczątkował wspaniałą tradycję obdarowywania się prezentami.

Najmłodsi wierzą, że mikołajki to dzień kiedy, „św. Mikołaj” przynosi im prezenty w postaci zabawek lub słodyczy. Jednak nie wszystkie dzieci się cieszą na jego przybycie. Mikołaj obserwuje wszystkie dzieci i obdarowuje jedynie te, które były grzeczne. Tak, więc łobuzy mają się czego obawiać, ponieważ zamiast smakołyków mogą otrzymać rózgę.

Warto jednak wiedzieć jak to się wszystko zaczęło.

Według niektórych, w dzień św. Mikołaja, zakonnice przynosiły biednym dzieciom prezenty i zostawiały je pod drzwiami.

W wielu krajach, w różny sposób obchodzono to święto. Przykładem może być Anglia, gdzie w mikołajki wynoszono dyrektora z budynku szkoły. Symbolizowało to przejęcie kontroli nad szkołą przez dzieci.

W innym z krajów, zwyczajem było wieszanie w oknach lub na kominkach skarpet. W nocy przychodził Mikołaj i zostawiał prezenty w skarpetach. Jeszcze w innych miejscach na świecie , zwyczajem było zostawianie butów za drzwiami. Rano buty były wypełnione cukierkami.

Różnice są zarówno w sposobie obchodzenia jak i w nazewnictwie np. Święty Mikołaj we Włoszech zwany jest Babbo Natale, w Stanach: Santa Clause, jeszcze w innych krajach o Mikołaju mówi się: Heilige, Mikulas czy Julemanden.

Współczesne obchodzenie Mikołajek w niektórych miejscach  jest takie samo jak przed laty, jednak w większości krajów na świecie Mikołajki obchodzi się tak jak w Polsce.

Niezależnie od tego w jaki sposób obchodzi się ten wyjątkowy dzień, wszędzie symbolizuje on radość i zadowolenie dzieci obdarowanych upominkami.

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI MIKOŁAJEK


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *